top of page

Výroba manifoldu pro scezování sladiny

Každý domácí pivovarník se dříve nebo později odhodlá k výrobě zařízení, které mu velmi výrazně pomůže k efektivnější a rychlejší výrobě piva. V tomto případě je to manifold, který je opravdu šikovným pomocníkem pro rychle scezení sladiny.


Protože na internetu není žádný ucelený návod, jak toto zařízení vyrobit, připravili jsme ho pro vás my.


Materiál, který budete potřebovat


· Měděná trubka 2,5 m x 15 mm x 1mm 269 Kč OBI

· 3x měděný T-Kus pájecí 15 mm 9 Kč OBI

· 4x měděné koleno pájecí 15 mm 9 Kč OBI

· Kulový kohout s vnitřními závity 1/2" 139 Kč OBI

· 2x násuvná armatura 1/2“ vnější závit, 12 mm 23 Kč OBI

· Silikonová hadice 2m x 12 mm 50 Kč OBI

· 2x Svorka do 16 mm 18 Kč OBI


Výroba


Nejdříve je potřeba si naměřit jednotlivé kusy spodní části manifoldu na měděné trubce. Je dobré si nejdřív vyznačit vše potřebné a až potom začít řezat, ať se v tom neztratíte. Budeme potřebovat 2 kusy po 22 cm, 4 ks po 11 cm a 2 kusy po 10,5 cm. Já to dělám na takovou velikost, aby se mi to pohodlně vešlo do mého 46 litrového hrnce. Vrchní část manifoldu, tedy stoupající trubici, je třeba přizpůsobit výšce hrnce, pro nás je ideální 50 cm, tedy 10 cm rezerva nad výškou hrnce. Když máte vyznačené délky, na naměřené kusy je potřeba vyznačit také jednotlivé zářezy, kterými se bude později nasávat sladina ode dna. Já jsem zvolil rozestupy po 1,5 cm. Zářezy se nesmí dělat příliš hluboké, ale ideálně tak, aby byly pouze na spodní části trubek. Jakmile máte vše pečlivě rozměřeno, můžete začít s řezáním. Určitě doporučuji flexu s úzkým kotoučem. Ruční pilkou na železo by Vám to trvalo opravdu dlouho.

Jakmile si nařežete jednotlivé kusy a zářezy v nich, je potřeba je ještě vyčistit od prachu a špon vzniklých při řezání. Nejlepší na to je jemný kulatý pilník, abyste se mohli dobře dostat i do vnitřních prostor trubek. Pokud jste jednotlivé kusy zbavili hrubých nečistot, je možné to ještě o něco vylepšit jemným smirkovým papírem (namotaným například na šroubovák). Čím lépe to nyní začistíte, tím méně usazenin vám tam zůstane při samotném vaření piva.

Teď můžeme přejít k samotnému skládání manifoldu. Nebudeme potřebovat žádné pájecí kleště. Ke kompletaci nám bohatě postačí obyčejné „kombinačky“. Jednotlivé trubky stačí jemně stlačit na okrajích kleštěmi tak, aby se zdeformoval kulatý profil a následně zasunout do připravených kolen a T-kusů. Někdy vám to půjde docela ztuha, ale o to líp to pak bude držet pohromadě. Tento způsob kompletace má navíc výhodu v tom, že je manifold možné kdykoli rozebrat a vyčistit. Nejdříve si sestavíme spodní část dle plánku níže. Na závěr do středového T-Kusu zasuneme nejdelší z uříznutých trubek, která bude mířit ode dna hrnce nahoru.

Máme téměř hotovo. Teď už zbývá jen přidat hadici, kterou nám bude naše sladina z manifoldu odtékat. Ideální je využít nějakou silikonovou, která je určená pro styk s potravinami. Záměrně jsem využil hadici s menším vnitřním průměrem, než má měděná trubka. Na výstupu z manifoldu je totiž velmi důležité, aby nám to perfektně těsnilo. Pokud by systém v tomto místě přisával vzduch, manifold by nefungoval. Hadici stačí na konec manifoldu opět nasunout. Tím, že má menší průměr, jde to docela ztuha, silikon je ale pružný a pokud by to opravdu nešlo, může se hadice nahřát nebo trochu potřít olejem.

Hadici je také dobré opatřit nějakým kohoutem, abychom průtok mohli regulovat, protože jinak by nám to odtékalo opravdu hodně rychle. Já jsem využil obyčejný kulový kohout se závitem ½“. Na obě strany kohoutu jsem přidal jednoduchou násuvnou armaturu s vnějším závitem 1/2“ a průměrem 12 mm na výstupu tak, aby tomu odpovídala šíře hadice. Potom už stačí silikonovou hadici rozříznout na 2 kusy, jeden asi 160 cm a druhý 40 cm. Delší kus hadice nám povede z manifoldu do kohoutu a kratší kus umístíme za kohout, abychom dosáhli rovnoměrnějšího odtoku. Jednotlivé kusy hadice stačí poté nasunout na armatury a případně ještě zasvorkovat obyčejnými kovovými svorkami pro dosažení lepší těsnosti.

Manifold je tímto hotový a přeji hodně úspěchů při vaření piva!


532 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page